İşveren Markası Kapsamında Başarılı Mülakat Süreci

İşveren Markası Kapsamında Başarılı Mülakat Süreci

Bir iş görüşmesinin başarılı olabilmesi için birkaç noktaya değinmekte fayda bulunmaktadır.

Öncesinde iyi bir telefon görüşmesi yapılmalı ve ilgili adaya konu hakkında kısa bilgiler verilmelidir (Etkili iletişim).

Davet edilecek adaya adres bilgilerini mail yolu ile belirtilmesi ve varsa kroki bilgilerinin paylaşılması, araçlara nerede binebileceğini ve yakın mevkilerin neresi olduğu ilgili adaya söylenmelidir (Yardımseverlik-Önemseme).

Aday, görüşme yerine geldiğinde mümkünse kapıda karşılamak gerekir (İk Marka Pazarlaması).

Mülakat yapılacak odanın önceden temizlenmiş olması ve mülakata hazır hale gelmiş olması gerekir. Önceden bir mülakat yapılmış ve bir şeyler içilmiş ve ayrıca bardaklar masadan alınmamış ise bu adaya önem verilmediğini hissettirir (Önemseme-Hazırlık)-(İşveren Markası).

Mülakata başlamadan önce ise; Adayın heyecanını yatıştıracak (Buz Kırma) soruları sormak başlangıç için; iyi olacaktır.

Örneğin;

Dışarısı sabah bayağı yağmurluydu, siz gelirken nasıldı? Burayı kolay bulabildiniz mi? gibi. sorular sormak adayın heyecanı yatıştırılabilir. Ve böylece mülakata daha yumuşak bir giriş yapılabilir.

Mülakatın ne kadar süreceğinin de söylenmesi adayın paniklemesini engelleyecektir. Burada adaya;

-Görüşmemiz yaklaşık 20-25 dakika kadar sürecektir.

-Görüşme esnasında sizi dinliyor ve not alıyor olacağım.

-Sizi hatırladığımla değil, anlattıklarınızla değerlendirmek istiyoruz, demeliyiz. (Not Tutmak-Unutmayı Engellemek).

Notun tutulması mülakatın sonunda daha gerçekçi bir değerlendirme yapabilmeyi sunar. Aksi halde not alınmadığından birçok şey unutulacağından adayın değerlendirme süreci sağlıklı işlemeyecektir.

Mülakat esnasında adayın gözüne bakarak onu dinlediğimizi hissettirmeliyiz. Bunları yaparken sürekli saate bakmak, telefona bakmak gibi şeyler adayın motivasyonunu bozar ve tedirgin olmasına sebep olur. Tedirgin olan bir adaydan da doğru bilgi alamayız. Çünkü; kendini güvende hissetmeyen aday bizlere doğru bilgileri aktarmak istemez.

Mülakatın kapanışı da şık olmalı. Adayı uğurlamaya hazırlanırken görüşmenin sonlandığını belirten taktiksel hareketler yapılmalıdır. Örneğin; Kalemin, ajandanın kapatılması vs. Ve akabinde tebessüm ile adayın eli sıkılarak kapıya kadar uğurlanması ile görüşme son bulabilir (İşveren Markası).

Bundan sonraki aşama ise; işe alınacak adayların karar verilmesiyle olumlu-olumsuz tüm görüşmeye gelen adaylara geri dönüşlerin yapılmasıdır (Geri Bildirim).

Mülakatı olumsuz geçen bir aday eğer iyi karşılanmış ve iyi uğurlanmışsa, işe alınmamış olsa bile firmaya olumlu göz ile bakabilmektedir (İşveren Markası).

Sağlıcakla Kalınız…

Emin BAYRAK

  • Yazıyı Beğendin mi?  4
Emin Bayrak

1981 yılında İstanbul’da dünyaya geldim. Küçüklüğümden bu yaşıma kadar birçok sektörde çalışma fırsatım oldu. Satış, perakende ve eğitim gibi. Son 12 yıla yakındır insan kaynakları yönetimi alanında kendimi geliştiriyorum. İnsan kaynakları alanında yirmi binin üzerinde iş görüşmeleri yaptım. Çalıştığım firmalara insan kaynakları süreçleriyle ilgili destek verdim. Şu anda bir danışmanlık firmasında çalışmakla birlikte insan kaynaklarına ihtiyacı olan firmalara danışmanlık yapıyorum. İnsan kaynakları yönetimiyle ilgili danışmanlık almak istiyorsanız eminbayrak@outlook.com adresine e-posta göndermeniz yeterli olacaktıır.

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*