Mağazacılık Destek Birimi

Mağazacılık Destek Birimi

Perakende sektöründe faaliyet gösteren bir firma iseniz; Mağazacılık alanın da iyi yerlere gelme niyetiniz varsa!!!

Genel müdürlük, genel merkez, müdürlük gibi terimler kullanılmasının duruma göre çok doğru olmadığını düşünüyorum.

Neden?

Çünkü; Mağazacılık yapıyorsanız muhatabınız, velinimetiniz müşterilerdir.

Müşteri Marka İster, Kalite İster, Güler Yüz İster, İlgi ister, Çözüm ister. Nitekim ister de ister…

Bu istekleri karşılayacak ve mağazaya gönderecek bir yer var. Genel Merkez düzeltiyorum aslında ‘’MAĞAZACILIK DESTEK BİRİMİ’’

Düşünsenize Genel Merkeziniz var ve herkes patron edasıyla çalışıyor, Mağazalar isteklerinin karşılanması için çaba gösterirken Merkez Çalışanı sanki ortada sorun yokmuş gibi davranabiliyor.

 ‘’Mağazacılık Destek Birimi’’ lafta kalmamalı. Uygulama mekanizmasına sahip olmalı. Mağazanın isteklerine hizmet etmeli, hizmet etmeli ki, mağaza da müşterisine en iyi hizmeti verebilsin. Hızlı karar alan soruna sorunla değil hızlı akılcı ve çözüm odaklı davranarak müdahale edebilmeli.

Akşam işinden evine giden Mağazacılık Destek Birimi çalışanı yatarken rahat yatabilmeli, hizmetini mağazaya tam ve eksiksiz verdiğini hissetmeli, aldığı ücretin hakkını verebilmeli.

Destek Birimi çalışanı kendini merkezde önemli pozisyona sahip ve dediklerini yaptıran biri olmamalı. Mağazalar ile Destek biriminin bağı o kadar sağlam olmalı ki ufacık bir aksaklıkta müdahale hemen gelebilsin, sorun çözüme direkt ulaşabilsin.

  1. Sorun (Varsa Görülmeli. Görmezlikten gelmeyle nereye kadar erteleyebilirsiniz.)
  2. Sorunun Tespiti (Sorunun tespiti için; Uğraş ve Fedakârlık göster.)
  3. Çözüm (Uğraş ki; Çözmen daha kolay olsun, Mücadele et.)
  4. Refah (Çözüme ulaştırdıysan kendiliğinden rahatlık, refah gelecektir.)
  5. Gelişim&Değişim (Artık durma sürekli yenilen çık kabından, durma geliştir kendini, şirketini, çalışanını. Korkma kaçmaz elinden)
  6. Tesadüfsüz Sürekli Başarı (İyiki sorunları gördün İşte bu kadar kolay, Sorunu gördün ve başarı için mücadele ettin. Tesadüf değil bu başarı)

Mutlu sona yaklaşıyoruz, aslında bir son değil hep bir başlangıç. Mağaza çalışanı mutlu, destek birimi keyifli iş çıkardı ve işler yolunda. Bu moralle tedarikçiden gelsin iskontolar, gelsin bedelsiz ürünler. 🙂

(Her şey güzel, Herkes mutlu)

SİZCE MUTLU ÇALIŞMAK HAYAL Mİ?

MUTLULUK BU KADAR KOLAYKEN!!!

Sağlıcakla Kalınız…

Emin BAYRAK

  • Yazıyı Beğendin mi?  5
Emin Bayrak

1981 İstanbul doğumlu, İstanbul Aydın Üniversitesi İnsan kaynakları lisansüstü mezunu, Farklı sektörlerde 10 yıldan fazladır insan kaynakları yöneticiliği, 20.000 den fazla iş görüşmeleri, İşveren markası üzerine tez ve makaleler, İnsan kaynakları süreçleri kurgulama ve kurum içi eğitimler. Benimle iletişim için; eminbayrak@outlook.com adresine E-Posta gönderebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*