Yanlış İş İlanı

Yanlış İş İlanı

Birtakım işletmeler için iş ilanı yayınlamak zor bir mesele değil. Mevcut bilgiler ışığında doğru bir ilan çıkabiliyorlar. Fakat bir de kopyala yapıştır mantığıyla hareket eden işletmelerimiz var. Şimdi bu işletmelerin kopyala yapıştır yöntemiyle ilan yayınladıklarında neler yaşadıklarına değineceğim.

Örneğin gıda sektöründe faaliyet gösteren bir firma olsun. Zincir mağazaları olan ve pastanecilik alanında faaliyet göstersin.

Bir gün üst düzey yönetici veya genel müdür hayali kişi Aslı hanımı yanına çağırır. İK görevlisi Aslı hanıma, Bursa Orhangazi ilçesinde 19. şubelerini açacaklarını ve burası için gerekli 8 kadar adayın bulunmasını, 26 Ocak itibariyle sonuçlandırmasını istemektedir.

Tabi bu talimat o kadar kısa bir zamanda veriliyor ki; tarih 19 Ocak. Aslı hanımın 7 gün içinde işi bitirmiş olması gerekiyor. Aslında o adayların 15 gün öncesinden işe alınıp oryantasyon sürecine tabi tutulması gerekirdi. Burada birinci hatamız zaten kendini gösterdi.

İş analizleri yapılmamış ve iş tanımları da çıkarılmamış işletme hemen ilan verme sürecine koyuluyor. Ve yapacak bir şey olmadığını düşünen Aslı hanım hemen rakip firmalardan birinin iş ilanlarını bulup kendi kayıtlı olduğu iş ilanı yayınlama sitesinde yayınlıyor. Görüşmeler başlıyor. Aslı hanım zaten 7 günde iş tanımı da çıkaramayacağı için 26 ocakta adayları sonuçlandırıp işe girişleri 27 Ocak itibariyle yaptırıyor.

Soru: Genel müdürün veya üst düzey yöneticinin isteği yerine getirildi mi?

Cevap: Elbette. Adaylar işe alındı.

Soru: Adaylar doğru işe alındı mı?

Cevap: Evet. Mükemmel bir kopyalama yapıldı. İlanın aynısı yayılandı.

Genel Soru: İşletme zararda mı? Karda mı?

Cevap: İşletme maalesef inanılmaz hem maddi hem manevi boyutta zarar etmiştir.

Şimdi gelelim bu aşamalarda nerelerde problem vardı? Neler yapılması gerekirdi? Madde madde ele alalım.

  1. Aslı hanım veya Aslı hanımın yöneticisi çok daha önceleri ki; bu aslında işletme kurulduğu zaman yapılır, 5 yılda bir yapılır, iş değişikli ve süreç değişiminde yapılır. İş analizlerinin yapılması gerektiği konusunda üst düzey yöneticilere ve genel müdüre bilgilendirme yapmalıydı.
  2. Önceden iş analizleri yapılmış ve bu analizler çerçevesinde iş tanımları, iş gereklilikleri ve iş standartları çıkarılmış olmalıydı.
  3. İlan yayınlanırken iş tanımları dosyadan çıkarılmalı ya da bilgisayarda kayıtlı ise tanımları iş ilanı verilen sitede yayınlanmalıydı. Doğrusu tanımın tamamının yayınlanmasıdır. Fakat tanım uzun olduğundan dolayı daha çok önemli görülen kriterler paylaşılır. Bununla birlikte aranan adayda gerekli nitelikler ve yetkinlikler de yer almalıdır.
  4. Aday bulma süreci kısa olduğundan doğru adaylara tam olarak ulaşılamamıştır. Hızlı bir işe alım yapılarak süreç kapatılmak istenmiştir. Doğru adaylar alınamadığı gibi bu adaylar oryantasyona da tabi tutulmamıştır.
  5. İşe alınan 8 kişiden muhtemelen kısa zaman sonra işten çıkanlar olmuş ve tekrar ilan yayınlama süreci ortaya çıkmış bu da hem zamandan hem de maliyet açısından işletmeye kayıp oluşturmuştur.
  6. İşveren markası daha uygulanmadan çökmüştür. Memnun olmayan adaylar işten çıkınca muhtemelen firmayı iyi hatırlamayacak ve çevresine de iyi bahsetmeyecektir.
  7. Ayrıca Bursa Orhangazi ilçesinde açılması planlanan pastanenin bilgisinin birkaç ay öncesinden bilgisi insan kaynaklarına verilmeliydi. Çünkü insan kaynakları da bu bilgiler ışığında hem bütçeleme yapacak hem de hazırlıklarını tamamlayacaktı.

Basit gibi görülen bir iş ilanı yayınlama durumu aslında hiçte basit değildir. Maalesef ülkemizde birçok şeyi hızlı yaptığımız gibi, işe alım kısmında da hızlı yapıyor ve bunu bir marifet olarak görüyoruz. Ufku açık, geleceği görebilen, çalışanın kalbine dokunabilen profesyonellere ihtiyacımız çok var. İşe alım yaparken adayları üzmeyeceğimiz bir sistemin ülkemizin tüm işletmelerinde var olması dileğiyle…

Sağlıcakla kalınız.

Emin BAYRAK

  • Yazıyı Beğendin mi?  6
Sonraki Yazı
Emin Bayrak

1981 İstanbul doğumlu, İstanbul Aydın Üniversitesi İnsan kaynakları lisansüstü mezunu, Farklı sektörlerde 10 yıldan fazladır insan kaynakları yöneticiliği, 20.000 den fazla iş görüşmeleri, İşveren markası üzerine tez ve makaleler, İnsan kaynakları süreçleri kurgulama ve kurum içi eğitimler. Benimle iletişim için; eminbayrak@outlook.com adresine E-Posta gönderebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*